Sosyal Medya

Sosyal Medyaya Genel Bakış

1 Ay Önce
Sosyal Medyaya Genel Bakış

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, insanların sanal topluluklarda ve ağlarda bilgi ve fikir oluşturduğu, paylaştığı ve/veya alışverişinde bulunduğu etkileşim araçlarını ifade eder. İletişim ve Pazarlama Ofisi ana Facebook , Twitter , Instagram , LinkedIn ve YouTube hesaplarını yönetir.

Sosyal medya hedeflerini ve stratejisini tartışmak, aynı zamanda içgörü ve fikirler sunmak için mevcut bir sosyal medya varlığını oluşturmak veya sürdürmek isteyen okullar, bölümler ve ofislerle birebir danışmanlık da dahil olmak üzere bir dizi araç sunuyoruz. Herhangi bir sosyal medya hesabı oluşturmadan önce Hesap Talep Formunu göndermeniz gerekmektedir . Okula özel düzenlemeler veya markalama yönergeleri için okulunuzun iletişim ofisine başvurduğunuzdan emin olun.

Sosyal Medya Yöneticileri için Temel İlkeler:

 • Sosyal medya konuşmalar, topluluk, izleyiciyle bağlantı kurma ve ilişkiler kurmayla ilgilidir. Sadece bir yayın kanalı veya bir satış ve pazarlama aracı değildir.
 • Özgünlük, dürüstlük ve açık diyalog çok önemlidir.
 • Sosyal medya sadece insanların sizin hakkınızda söylediklerini duymanıza değil, aynı zamanda yanıt vermenize de olanak tanır. Önce dinle, sonra konuş.
 • İlgi çekici, faydalı, alakalı ve ilgi çekici olun. Yeni şeyler denemekten korkmayın, ancak çabalarınızı başlatmadan önce düşünün.

Popüler Sosyal Medya Araçları ve Platformları:

 • Bloglar: Belirli bir konu veya fikir üzerine gündelik diyalog ve tartışmalar için bir platform.
 • Facebook: Aylık 1,55 milyardan fazla aktif kullanıcısıyla (2015'in üçüncü çeyreği itibarıyla) dünyanın en büyük sosyal ağı. Kullanıcılar kişisel bir profil oluşturur, diğer kullanıcıları arkadaş olarak ekler ve durum güncellemeleri de dahil olmak üzere mesaj alışverişinde bulunur. Markalar sayfalar oluşturuyor ve Facebook kullanıcıları markaların sayfalarını “beğenebiliyor”.
 • Twitter: Grupların ve bireylerin kısa durum mesajları alışverişi yoluyla (140 karakter sınırı) bağlantıda kalmalarına olanak tanıyan bir sosyal ağ/mikro blog platformu.
 • YouTube/Vimeo:  Video barındırma ve izleme web siteleri.
 • Flickr: Bir resim ve video barındırma web sitesi ve çevrimiçi topluluk. Fotoğraflar Facebook ve Twitter'da ve diğer sosyal ağ sitelerinde paylaşılabilir.
 • Instagram : Kullanıcıların fotoğraflarına dijital filtreler, çerçeveler ve özel efektler uygulayıp ardından bunları çeşitli sosyal ağ sitelerinde paylaşmalarına olanak tanıyan ücretsiz bir fotoğraf ve video paylaşım uygulaması.
 • LinkedIn: Benzer ilgi alanlarına sahip profesyonel gruplarının bilgi paylaşabileceği ve sohbetlere katılabileceği bir yer.

Platforma özel en iyi uygulamalarımızla bu araçları en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenin .

Üniversite Sosyal Medya Politikaları:

Sosyal ağlar ve diğer çevrimiçi medya, katılım ve iki yönlü iletişim için harika araçlardır, ancak bu iki yönlü, gerçek zamanlı iletişimin doğası göz önüne alındığında, uygunsuz kullanımla ilişkili önemli risk potansiyeli vardır.

Sosyal medyaya ilişkin Üniversite Politikaları:

 • Resmi Sosyal Medya Hesaplarına İlişkin Sosyal Medya Politikası
 • Sorumlu Kullanım
 • Çıkar çatışması
 • Telif Hakkı, Adil Kullanım ve Açık Erişim
 • İsim Kullanımı / Nişanlar
 • Görsel Kimlik [PDF]

Genel Sosyal Medya En İyi Uygulamaları: 

Sosyal medya araçlarına kolayca erişilebilir olsa da yolun kuralları mutlaka sezgisel değildir. Bu, muazzam fırsatların yanı sıra öğrenilecek çok şeyin olduğu yeni bir iletişim ortamıdır.

Bu yönergeleri, iletişim profesyonellerinden bölüm yöneticilerine kadar üniversitedeki herkese, hem hesap sahibi hem de kullanıcı/katkıda bulunan olarak sosyal medyanın iletişim hedeflerine yönelik en iyi şekilde nasıl kullanılacağı konusunda temel rehberlik sağlamak için geliştirdik. Burada özetlenen öneriler ve en iyi uygulamalar, bu kanalları etkili bir şekilde kullanmanıza, kişisel ve mesleki itibarınızı korumanıza ve üniversite yönergelerini takip etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca bu kuralların, yeni ortaya çıkan bu platformları keşfederken kampüsteki sosyal medya uygulayıcıları arasında birbirlerinden bir şeyler öğrenecekleri sohbetleri tetikleyeceğini umuyoruz.

Lütfen üniversitenin en iyi uygulamalarını inceleyin  ve sorularınız için İletişim ve Pazarlama ile iletişime geçmekten çekinmeyin.


Son Blog Yazıları

Yazılım Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey
Yazılım

Yazılım Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

Yeni yazılım seçmek küçük bir başarı değildir. Hangi araçlara yatırım yapacağınıza karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey ..

1 Ay Önce

Sosyal Medyaya Genel Bakış
Sosyal Medya

Sosyal Medyaya Genel Bakış

Sosyal Medya Nedir? Sosyal medya, insanların sanal topluluklarda ve ağlarda bilgi ve fikir oluşturduğu, paylaştığı ve/veya alışverişinde bulunduğu etkileşim araçlarını ifade eder..

1 Ay Önce